U ovom članku istražit ćemo zašto mnogi polaznici nikada ne završe započete e-seminare različitih domaćih i svjetskih proizvođača, a zatim ćemo opisati neke od načina koji vam mogu pomoći da zadržite motivaciju i uspješno završite edukaciju koju ste upisali.
U proteklih nekoliko godina svjedočimo značajnoj transformaciji unutar područja obrazovanja do koje dolazi zbog sve veće prisutnosti digitalnih tehnologija i razvoja e-learninga. E-learning je prisutan u obliku raznih e-seminara, programa pa i čak i cjelokupnih studija koja brojna sveučilišta već nude, a sa sobom donosi brojne prednosti kao što su fleksibilnost, pristupačnost, niži trošak obrazovanja, interaktivni sadržaj i slično. Ove mogućnosti su posebice korisne za osobe kojima se nije lako prilagoditi tradicionalnim oblicima pohađanja nastave, kao što su zaposleni, roditelji ili osobe na udaljenim lokacijama stanovanja.
Tomu da je e-learning sve poželjniji oblik učenja svjedoči i sve veći porast i popularnost web stranica i servisa koji nude brojne e-seminare kao što su Skillshare, Udemy, Coursea, LinkedIn Learning i sl. Ipak, iako je uz e-learning danas, više nego ikad prije, lakše steći obrazovanje i unaprijediti svoje vještine, mnoga istraživanja ukazuju na to da tek 10% polaznika zapravo i završi e-seminare koje upišu. Zašto je to tako?
Iako postoje brojni razlozi zbog kojih pojedinci nisu u mogućnosti završiti e-seminare, neki od najčešćih uključuju:
1) Nedostatak strukture. Iako je jedna od prednosti e-learninga odabir vlastitog vremena i mjesta za učenje, takva vrsta učenja zahtijeva visoku razinu samodiscipline, čiji manjak često dovodi do odgađanja zadataka i nemogućnosti razvoja rutine za učenje.
2) Nedostatak podrške. Zbog toga što e-learning uključuje samostalno učenje, pojedinci imaju ograničene prilike za dobivanje povratnih informacija. Mnogi servisi danas nude online pomoć putem direktnog kontakta instruktora ili mentora, ili pak kroz brojne forume na kojima je moguće postaviti pitanja. No, takvi procesi usporavaju sam proces učenja zbog čega pojedinci mogu izgubiti motivaciju.
3) Manjak odgovornosti. Online e-seminari su uglavnom financijski pristupačni većem broju ljudi, zbog čega polaznici često ne osjećaju da postoji veliki ulog. Štoviše, zbog toga što za mnoge od takvih e-seminara ne postoji ograničeno vrijeme u kojem ih je potrebno završiti, pojedinci ih najčešće ostave po strani, odgađaju njihovo završavanje te često i zaborave na njih.
4) Loša kvaliteta e-seminara. Iako većina online e-seminara ima jasno definiranu strukturu i materijale koji su podijeljeni u više cjelina, njihova kvaliteta varira. Mnogi e-seminari tako prezentiraju previše teorijskog gradiva bez mogućnosti interakcije, budu zamorni i vizualno neprivlačni što smanjuje motivaciju polaznika.
Stoga, kako osigurati da zadržite motivaciju tijekom pohađanja e-seminara kako biste mogli vratiti uloženo? Slijedi nekoliko smjernica kako podići motivaciju bez obzira na vrstu e-seminara koji pohađate:
1) Napravite raspored za učenje. Kako biste održali motivaciju, odmah na početku odredite koliko ćete vremena dnevno ili tjedno odvojiti za prolazak kroz e-seminar i izvršavanje zadataka koji se u njemu od vas traže. Za pomoć možete koristiti digitalne kalendare ili aplikacije koje će vas podsjećati na vrijeme za e-seminar i pomoću kojih možete organizirati svoje aktivnosti. Podijelite ono što trebate proći na manje cjeline i odredite jasne, ali i realistične ciljeve onoga što želite ostvariti i u kojem periodu, u skladu s vlastitim obavezama.
2) Odredite mjesto za učenje. Okolina u kojoj učite ima značajan utjecaj na vašu produktivnost i motivaciju. Odaberite mjesto na kojemu se osjećate ugodno i na kojemu ćete se moći fokusirati. Nastojte da to mjesto, bez obzira gdje je, bude rezervirano samo za učenje i izvršavanje zadataka. Dokazano je kako odvajanjem prostora za učenje „trenirate“ vaš mozak da se bolje fokusira i da razlikuje vrijeme za učenje od slobodnog vremena, što će na kraju poboljšati vašu produktivnost.
3) Odmorite se. Redovite stanke pomažu vam da smanjite mentalni napor i daju vašem mozgu priliku da obnovi energiju čime smanjujete rizik od „burnouta“.
4) Nagradite se. Svaki puta kada dostignete jedan od ciljeva koji ste si postavili, nagradite se. Tako na primjer, kada završite jednu od cjelina, možete uzeti pauzu i prošetati se.
E-learning sa sobom donosi brojne prednosti kao što su fleksibilnost, ušteda vremena i novaca, interaktivnost itd. Ipak, takva vrsta učenja znači da ćete morati samostalno planirati aktivnosti, zbog čega je važno ostati na pravom putu. Ukoliko želite saznati kako možete iskoristiti svoje vrijeme na najučinkovitiji način, u tomu Vam može pomoći Algebrin e-seminar Osnove upravljanja vremenom, ili možete istražiti brojne druge E-seminare na hrvatskom i engleskom koji su strukturirani na način da vam neće oduzeti previše vremena, dok u isto vrijeme možete steći brojne nove vještine na interaktivan i interesantan način.
Valentina Gajski, mag. soc.
Stručnjakinja za e-learning, Algebra
Povezane novosti
09. 07. 2024.
U ovom ću se članku pozabaviti temom razvoja karijere pojedinca u kontekstu upotrebe e-learning tehnologija. Zanima li Vas kako[...]
09. 07. 2024.
Umjetna inteligencija ovih je dana sveprisutna tema koja se koristi u raznim kontekstima, često shvaćena pogrešno. Unatoč tome što se[...]
04. 09. 2024.
U ovom ću članku pokušati u što kraćim crtama opisati kakvi su sve resursi i kapaciteti potrebni za različite[...]